![](https://patrasrollersclub.com/wp-content/uploads/2022/03/esp1-1024x1024.jpg)
Ο ΠΟΤ συμμετείχε την 19η Μαρτίου στους αγώνες αγωνιστικών τροχοπέδιλων που διοργάνωσε ο Έσπερος Καλλιθέας υπό την αιγίδα του τοπικού δήμου. Στο ”Esperos Speed Skating Race 2022” έλαβαν μέρος σωματεία από όλη την επικράτεια, παρά τις δυσκολίες του εγχειρήματος και το κρύο η διοργάνωση φιλοξένησε με επιτυχία πάνω από 140 αθλητές. Από το σύλλογο μας έλαβαν μέρος 25 αθλητές από 5 έως και 30 ετών και όλοι τους ξεχώρισαν για την τεχνική και τις επιδώσεις τους.
![](https://patrasrollersclub.com/wp-content/uploads/2022/03/esp5.jpg)
![](https://patrasrollersclub.com/wp-content/uploads/2022/03/0-02-05-b71b568e35ecc2238a9c74dadff410fbcf3f03ef40dcedca494d0c1f2f0c972c_full-768x1024.jpg)
Το επίπεδο των αθλητών ήταν ιδιαίτερα υψηλό, παρόλα αυτά ο σύλλογος της Πάτρας κατάφερε να αναδειχθεί πρώτη ομάδα σε συγκομιδή μεταλλίων ανοίγοντας έτσι με το καλύτερο δυνατό τρόπο το επίσημο αγωνιστικό του καλαντάρι για το έτος 2021-2022. Συγκεκριμένα οι αθλητές του ΠΟΤ συγκέντρωσαν 17 μετάλλια συμμετέχοντας σε όλες τις κατηγορίες και ηλικιακές ομάδες.
![](https://patrasrollersclub.com/wp-content/uploads/2022/03/esp9.jpg)
Επόμενη αποστολή είναι οι ατομικές χρονομετρήσεις Μαρτίου που θα λάβουν χώρα στο Νότιο Πάρκο της Πάτρας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες SPRINT:
Νικολακοπούλου Ιωάννα-Ειρήνη 2η θέση στα 200 μέτρα sprint για την ηλικία 6 ετών
Βοβού Ρωξάνη 1η θέση στα 200 μέτρα sprint για την ηλικία 7-8 ετών
Μπάτσικα Αικατερίνη 2η θέση και Αποστολοπούλου Ναταλία 3 θέση στα 200 μέτρα sprint για την ηλικία 9-10 ετών
Μαντάς Αίολος 1η θέση και Μαρκεσίνης Γιάννης 3η θέση στα 500 μέτρα sprint για την ηλικία 17-20 ετών, Θεοδωροπούλου Βασιλική 2η θέση και Ασπιώτη Βασιλική 3η θέση στα 500 μέτρα sprint για τις νεανίδες.
Για τους αγώνες αντοχής:
Βοβού Ρωξάνη 1η θέση για τις ηλικίες 7-8 ετών
Αποστολοπούλου Ναταλία 1η θέση και Μπάτσικα Αικατερίνη 3η θέση για τις ηλικίες 9-10 ετών, Μαρκεζίνης Γιάννης 1η θέση και Μαντάς Αιολος 2η θέση για τις ηλικίες 17-20 ετών,
Θεοδωροπούλου Βασιλική 2η θέση για τις ηλικίες 17-20 ετών και 3η θέση για Ασπριώτη Βασιλική
Χρήστος Σαράντης 1η θέση στους άντρες
Χριστοδούλου Άντρεα 2η θέση στις γυναίκες
![](https://patrasrollersclub.com/wp-content/uploads/2022/03/0-02-05-be75fdf767bd16947a5279909d0530bd1d7956a1093aadf92c10ec89063750be_full-1024x1024.webp)